Vodíkovou ekonomiku pomáhají v USA rozhýbat i Češi

7.3.2016

Vodíkovou ekonomiku pomáhají v USA rozhýbat i Češi

Společnost United Hydrogen Group byla založena čtveřicí Čechů v roce 2007 a ve Spojených státech vyrábí a distribuuje vodík. V únoru získala na svůj rozvoj čtyři miliony dolarů od společnosti Anglo American Platinum, které hodlá využít na vybudování sítě čerpacích stanic v USA, neboť do pěti let chce v USA provozovat až 20 čerpacích stanic na vodík. Částí investice také uvede do praxe novou metodu ukládání a přepravy vodíku, kterou vyvinula.

United Hydrogen Group zatím ve Spojených státech vyrábí plynný vodík. Její podíl na tamním vodíkovém trhu je v tuto chvíli pod jedním procentem, v příštích letech se plánuje dostat až na 20 procent. Kromě rozšiřování vodíkových čerpací stanic zavede UHG revoluční způsob skladování vodíku. V běžné praxi se vodík uchovává a přepravuje v plynné formě. Kvůli tomu je potřeba mít speciální truck, do kterého se vejde relativně málo vodíku. Pokud je ale vodík převeden do kapalné formy, je možné ho v upravené cisterně s teplotou minus 242 stupňů Celsia přepravit až desetkrát více. Po převozu se vodík musí převést zpět do plynné podoby.

Tento postup bude United Hydrogen Group zavádět jako první společnost na světě vůbec. Jestliže se osvědčí, nastane výrazný pokles nákladů na dopravu, což bude znamenat velkou konkurenční výhodu na trhu s vodíkem. Nezbytným předpokladem úspěchu je ale nárůst počtu vodíkových aut, čemuž by měla pomoci státní podpora, která je silná zejména v Kalifornii.

Důležitou roli ve vodíkové ekonomice bude podle Ladislava Ornsta z UHG hrát využití vodíku jako skladu energie. V současné době se stále více elektrické energie vyrábí z větru nebo slunce, ale období nejvyšší produkce většinou neodpovídá době nejvyšší spotřeby. Ukládání energie do vodíku by mohlo být řešením.

Téma skladování elektřiny ve formě vodíku bylo rovněž tématem naší exkurze, kterou jsme na konci února uspořádali do vědeckého pracoviště ÚJV Řež, kde probíhá testování technologie Power2Gas. O potenciálu jednotlivých druhů alternativních paliv pak bude informovat konference na téma „Budoucnost alternativních paliv v osobní dopravě“, již pro Vás chystáme na začátek května.

Zpracováno podle: Ekonom (2016), č. 8, pp. 18 – 21

 

Autor: Michaela Grunová

Institut energetické ekonomie > Ze světa energetiky > Články > Vodíkovou ekonomiku pomáhají v USA rozhýbat i Češi