Současnost a budoucnost lithia

10.12.2016

Současnost a budoucnost lithia

Proč bychom se měli o lithium zajímat, jaký potenciál mají v tomto ohledu česká ložiska a nejen to, se dozvíte v následujícím krátkém článku.

Cena lithia od začátku roku dvojnásobně vzrostla

Lithium, přesněji řečeno uhličitan lithný, je široce využívanou surovinou ve výrobě spotřební elektronikyjako součást Lithium-iontových baterií. Největšími zprocovateli uhličitanu lithného jsou společnosti Samsung, Sony, LG, Amperex Technology a Panasonic, přičemž v blízké době by k nim mohla přibýt společnost Tesla Motors.

Stále významnější poptávku po lithiu zaujímá výroba elektromobilů a obnovitelných zdrojů energie, kde je zapotřebí zajistit značné kapacity pro uskladnění energie. V současné době jsou nejvyužívanějšími prostředky právě Li-Ion baterie, které zažívají boom v oblasti baterií pro elektomobily a zásobníky energie nejen v případě obnovitelných zdrojů.

Tyto dva segmenty se výrazně podílely na letošním prudkém růstu cen uličitanu lithného, které se dle zpravodajské agentury Reuters pohybují na úrovni 20 tis. dolarů za tunu, což představuje dvojnásobný nárůst vzhledem k počátku roku 2016. V minulém roce činila spotřeba uhličitanu lithného celkem 183 tun a dle studie Deutsche Bank by v roce 2025 mohla dosáhnout 534 tis. tun.

Většinu lithia dodávají dle týdeníku The Economist pouze čtyři firmy - Albermarle, SQM, FCM a Tianqi, které těží v Austrálii a v trojúhelníku mezi Argentinou, Bolívií a Chile. Vysoký potenciál má i ložisko lithia v České republice v oblasti Cínovce. Společnost Geomet, za níž stojí australská společnost European Metals, odhaduje pod Cínovcem množství rudy, ze které by mohlo být získáno až půl milionu tun uhličitanu lithného. Oblast Cínovce je tak považována za dosud největší ložisko lithia v Evropě.

S ohledem na vývoj technologie Li-Ion baterií lze očekávat růst významu lithia i v enegretice, jakožto základního stavebního kamene zásobníků energie a regulátorů frekvence v síti.

 

Autor: Jakub Hubka

Institut energetické ekonomie > Ze světa energetiky > Články > Současnost a budoucnost lithia