Energetika v událostech vol.7

15.4.2016

Energetika v událostech vol.7

Další díl EVU se v rámci ČR blíže zaměří na dvě hlavní medializovaná témata: Novou tarifní strukturu a záchranu OKD, nabídne opět i zajímavé zprávy ze zahraničí.

 

ČESKÁ REPUBLIKA:

Stát zvažuje záchranu OKD

Vlastníci těžařské společnosti NWR, kteří při restrukturalizaci dluhů v roce 2014 přišli zhruba o 9 miliard korun, navrhují postupné zavírání dolů a propouštění. Společnosti zbývá pouhý týden na dohodu s vládou o podobě restrukturalizace, cílí však na její urychlené uzavření a je ochotná razantně snížit objem hotovosti, který musí držet na účtech, aby odvrátila předčasné splacení dluhopisů. Babiš a Mládek na konci března jednali o tomtéž se zástupci nového vlastníka NWR, kterým je skupina Ad Hoc Group (AHG).

Ministr financí Andrej Babiš uvedl i několik možných východisek. Mezi varianty řešení situace černouhelné společnosti OKD řadí odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti New World Resources (NWR) státem, řešením by byla teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami. Nejlepší variantou je podle něj funkční OKD, která projde konkurzem, v tomto duchu doporučuje, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv. Další možností by sice byl stát jako akcionář nebo prodání firmy věřiteli za minimální peníze, nicméně k variantě odkupu dluhů a akcií státem stačí dodat, že hodnota akcií je nulová a dluhů minimální, tak se k tomu vyjádřil i Andrej Babiš. Ministr průmyslu Jan Mládek přitom dříve několikrát zopakoval, že ač je vláda připravena podílet se na opatřeních na pomoc propouštěným horníkům, veřejnou podporu pro OKD neplánuje. Navzdory rozporům a diskusím ale faktem zůstává, že podle studie, kterou si AHG nechala zpracovat od poradenské firmy Deloitte, by v případě krachu OKD dopady na státní rozpočet činily v příštích šesti letech 33 miliard korun. Navržený postupný útlum části OKD a restrukturalizace firmy by oproti tomu znamenal pouze náklady ve výši 17 miliard korun.

Cílem je podle AHG vytvořit partnerství se státem a přeměnit OKD v ekonomicky zdravý podnik, který v budoucnu vlastníkům ponese zisk. Podmínkou však je finanční účast státu, která by šla nad rámec řešení sociálních dopadů propouštění. 

 

Úskalí nové tarifní struktury

Rozruch se změnami plateb za elektřinu nedávno vyvolal návrh na zavedení nové tarifní struktury, kdy by se za regulovanou část ceny elektřiny (zhruba 40% z celkové částky) mělo platit už nikoli podle spotřeby, ale podle velikosti jističe. Což by znamenalo nejen zdražení elektřiny více než třetině domácností, ale z kritického pohledu by došlo i k poklesu motivace k úsporám elektřiny a k pořizování vlastních solárních elektráren.

Poté, co ERÚ obdržel vůči uvedenému návrhu více než 15 000 kritických námitek, došlo k ukončení prací na původním návrhu a otevírá se debata o tom, jak a proč vůbec měnit platby za elektřinu.

Fakt, že by významná část peněz byla hrazena paušálně bez ohledu na spotřebu, vyvolal ostrou kritiku ze strany ekologických organizací a kritické hlasy se posléze začaly ozývat i z vlády z důvodu předpokládaných sociálních dopadů. Největší ránou by však realizace návrhu byla pro minimálně 38 % dnešních domácností. Důvodem zdražení by bylo zrušení dosud platného principu, ve kterém je dnes většina položek v platbách za elektřinu vázaná na spotřebu. Nově plánovaný systém oproti tomu počítal s růstem fixních částek vztažených na odběrné místo, což by silně znevýhodnilo úspory.

Zásadní slabinou přípravy nových tarifů byla samotná pracovní skupina, která měla formu uzavřeného klubu, kde byly zastoupeny distribuční společnosti i velcí spotřebitelé energie, nikoli však rodiny nebo drobní živnostníci. Z toho logicky vyplývá, na koho byly připravované tarify cíleny. Změna měla být ve skutečnosti opravdu zaměřena právě proti budoucím klientům a provozovatelům malých elektráren, zejména fotovoltaických panelů, pro vážnou obavu z toho, že by v síti dělali problémy. Energetici se tímto postupem snaží lidi odradit od změn, které by si vynutily značné investice do distribuční sítě. Ačkoli se ale autoři návrhu zaštiťovali hrozbou masivního růstu počtu solárních elektráren na střechách domů, faktem zůstává, že se dnes nachází celkem asi na 1 % střech všech rodinných domů. Tyto domácnosti by pro představu zaplatily za 20 let provozu střešní fotovoltaické elektrárny (do 10 kW) 13 000 korun, ti, kdo by si chtěli pořídit elektrárnu nad 10 kW, by už zaplatili téměř 150 000.

Předsedkyně ERÚ, Alena Vitásková celou problematiku shrnula tak, že se nová tarifní struktura změní, s tím, že bude reflektovat připomínky dotčených skupin odběratelů. Přepracovanou verzi by chtěla prezentovat na počátku července 2015. Mohla by platit již od roku 2019.

SVĚT:

České firmy pomáhají rozvoji OZE v zahraničí

Český developer a provozovatel solárních elektráren Solek Holding půjde do aukce elektřiny v Chile, kde chce nabídnout kombinaci solárních a vodních elektráren. Tato aukce, která má Chile zajistit výstavbu dostatečného počtu nových zdrojů, patrně souvisí s tamní obnovou energetiky ve snaze o rozvoj obnovitelných zdrojů, kdy Chile předpokládá, že z větrných, slunečních a malých vodních elektráren bude do roku 2025 pocházet 1/5 elektřiny a v roce 2050 tytéž zdroje pokryjí 70 % chilské spotřeby. Vláda bude v aukci rozdělovat dvacetileté kontrakty na dodávku elektřiny, které pokryjí celkem 29 % spotřeby všech zákazníků. Český Solek Holding, jenž se v aukci uchází o 13 000 MWh za rok, by měl do konce května v Chile připojit k síti pilotní fotovoltaickou elektrárnu za dva miliony dolarů. Kontrakt na dodávku elektřiny na dvacet let by pro něj byl velice významným. Znamenal by podle propočtů zajištění 80 % příjmů konsorcia. Zbylá pětina příjmů by pak pocházela z prodeje elektřiny na spotovém trhu. Chilská vláda si od aukce na oplátku slibuje meziroční snížení ceny pro regulované zákazníky o 25 %.

I největší český obchodník s emisemi Virtuse Energy pokračuje v mezinárodní expanzi. Po vstupu na čínský emisní trh s povolenkami v roce 2014 se v rámci rozvoje nových trhů nyní skupina zaměřila na dodávky elektřiny singapurským zákazníkům. Firma, která se obchodování energetických komodit věnuje ve 22 zemích Evropy a Asie, se tak stane jedinou společností s evropskými kořeny, která chce dodávat zákazníkům v Singapuru zelenou energii. Virtuse, která již oznámila získání licence na dodávku elektřiny v Singapuru, se plánovaně zaměří především na menší podnikatele a firmy, ale již letos zde bude stavět i solární elektrárny. Liberalizace trhu v Singapuru umožňuje dodavatelům skutečnou volnou soutěž, z níž v konečném důsledku těží zákazník. Virtuse Energy tak může odběratelům nabídnout individuální ceny.

Singapur je v oblasti jihovýchodní Asie v liberalizaci trhu s energiemi nejdále a podle Virtuse Group též skýtá možnosti expanze na další trhy např. v Indonésii či na Filipínách.

 

E.ON uvádí na trh nový akumulátor pro domácnosti

Největší německá energetická firma, E. ON, působící i v Česku, oznámila, že uvádí na německý trh nový akumulátor. Učinila tak v podstatě v reakci na skupinu ČEZ, která vloni vstoupila do společnosti Sonnenbatterie, aby mohla tyto baterie nabízet zákazníkům v Česku, ale odpovídá tím i na Teslu a další hráče, zvyšující v Německu konkurenci na poli akumulátorů pro domácnosti. Zařízení pro skladování vyrobené energie pro pozdější spotřebu domácností je nabízeno pod značkou E. ON Aura a zahrnuje nejen akumulátor, ale rovněž zařízení pro monitoring provozu na smartphonu. Toto řešení pro akumulaci energie dokáže průměrnou energetickou soběstačnost domácnosti vybavených solární elektrárnou zvýšit z 30 % až na 70 %. Doplňkem je pro zákazníky ještě volba dodávky fotovoltaické elektrárny „na klíč“ a speciální tarif E. ON Aura pro dodávku elektřiny pouze z OZE.

Tímto krokem si tedy i E. ON, po jednáních s korejským Samsungem v listopadu a následně, velmi překvapivě, ještě s přední německou společností Solarwatt v únoru letošního roku, rozšířil portfolio produktů o nový bateriový systém. Ona 4,4 kWh baterie na bázi Li-Ion článků, určená zejména německým zákazníkům, je dále škálovatelná až na kapacitu 11 kWh a její životnost může být dle předpokladů i 20 let. Součástí systému E. ON Aura je nicméně také zmíněná aplikace s vizualizací spotřeby, která zároveň dokáže ovládat zařízení s velkou spotřebou elektřiny, jakými jsou například tepelná čerpadla.

Důvodem vstupu koncernu E. ON na trh s akumulátory je konečně i schválení nové podpory pro akumulaci pro domácnosti v Německu. Podle agentury EuPD trh akumulátorů v Německu nyní roste rychlejším tempem, než trh elektromobilů. 

Autor: Bohumila Klajblová