10.11.2015 Přihlášky otevřeny: EEC vol.5

Institut energetické ekonomie ve spolupráci se svými partnery (Amper Market, EY Česká republika, ExxonMobil, PXE a ČEPS) a mediálními partnery (Economix, EURO, E15, iList, PRO-ENERGY, Energetika) vyhlašuje již 5. ročník soutěže Energy Economics Contest vol. 5 o nejlepší práci a prezentaci z oblasti energetické ekonomie. více

29.10.2015 Pozvánka na přednášku "Jak se vyznat v energetice" (04/11/15)

Institut energetické ekonomie Vás společně s Klubem investorů zve na svou další přednášku.

Michal Šnobr studoval ekonomii a řízení stavebnictví na ČVUT. Po studiích nastoupil do Česko-kalifornské investiční společnosti. Práci zde ovšem nakonec vyměnil za pozici v makléřské firmě Arko Capital. Svůj první milion si vydělal v osmadvaceti letech. Dnes pracuje Michal Šnobr jako analytik J&T. 

„Akcionář musí být hráč, musí ale mít záklopku a počítat s tím, že může kdykoli vyhrát i prohrát." Světem investování v oblasti energetiky Vás Michal Šnobr, jeden z nejváženějších energetických analytiků v tuzemsku, minoritní akcionář ČEZu a obrovský fanda stavebnice LEGO, provede netradičně již příští středu o 19,40 v místnosti RB 209.

Účast se Vám samozřejmě započte do certifikátu IEE. 

Těšíme se na Vás!

Tým IEE

Více na: webu Klubu investorů nebo na Facebooku více

28.10.2015 Ohlédnutí: Přednáška "Plynárenské rozcestí Ukrajiny"

V úterý 20. října hostil Institut energetické ekonomie FFÚ přednášku paní Andrey Čirličové, senior konzultantky společnosti EY (partnera IEE) v oddělení Advisory. Paní Čirličová v minulosti pracovala mj. pro skupinu RWE, společnost Net4Gas v České republice a v asociaci ENTSOG – Evropské asociaci provozovatelů přepravních soustav – v Bruselu.

Andrea zahájila přednášku významným historicko-politickým exkurzem, který je pro kvalitní pochopení událostí na Ukrajině nezbytný. Mimo jiné bylo uvedeno, že až do roku 1999 veškerý plyn, který Rusko exportovalo do Evropy, procházel přes území Ukrajiny, a teprve výstavba plynovodu Yamal-Europe byla prvním ukrajinským obchvatem. Současný transportní význam Ukrajiny nejlépe ilustruje následující srovnání: zatímco v roce 1998 směřovalo do Evropy přes Ukrajinu 140 miliard kubíků plynu, v loňském roce to bylo už jenom 60 miliard kubíků (pro srovnání: roční spotřeba plynu v ČR se pohybuje kolem 8 mld.1).

Další podstatný historický milník přišel v roce 2010, kdy Ukrajina Rusku prodloužila pronájem jeho vojenské základny v krymské Sevastopoli. Ovšem po anexi Krymu2 Ruská federace prohlásila, že tato dohoda není dále relevantní a tudíž Ukrajina ztrácí nárok na slevu. To způsobilo další tenzi ve vzájemných vztazích a v kombinaci s politickou krizí na Ukrajině nakonec vedlo k úplnému přerušení ruských dodávek plynu na Ukrajinu v období od 16. června do 9. prosince 2014. Od září 2014 potom začal na Ukrajinu proudit plyn přes slovenský přeshraniční propoj Budince.3 Plyn nakoupený pro potřeby Ukrajiny na evropských trzích se tak stal významnou součástí ukrajinského portfolia.4 Krize v ukrajinsko-ruském energetickém vztahu zároveň vedla k výrazné změně toků v evropském plynárenském systému, např. přes česko-slovenský propoj Lanžhot prošlo v roce 2014 historicky poprvé více plynu směrem na východ než tradičně na západ. 

Dále se Andrea věnovala aktuální situaci v zásobování plynem. Zmínila strategickou roli podzemních zásobníků, které vytvářejí manévrovací polštář a dávají určitou rezervu v obdobích zvýšené spotřeby (typicky v zimě). Momentální stav ukrajinských zásobníků však nedává úplnou jistotu, že by Ukrajina byla schopna čelit podobným energetickým potřebám, jaké se objevily při těžké zimě 2008/09. Toto souvisí především s jejich technickými aspekty , totiž že vytěžitelnost závisí na tlaku v zásobníku, který s ubývajícím množstvím přirozeně klesá, což limituje dostupné denní množství.5 

V závěrečné debatě s publikem byla diskutována řada možností, jak Ukrajině a zemím EU, jež odebírají ruský plyn, zajistit spolehlivé dodávky zemního plynu. Byly zmíněny možnosti jako např. LNG terminály či plán plynovodu Eastring a byla diskutována i druhá větev severomořského plynovodu Nord Stream.1 2014: 7.3 mld. m3; 2013: 8.3 mld. m3; 2012: 8.25 mld. m3; (Pozn.: Rok 2014 byl z hlediska průměrné teploty nejteplejším za posledních více než 50 let, resp. od zahájení měření v roce 1961)
2 březen 2014
3 Polský přeshraniční propoj Hermanowice a maďarský přeshraniční propoj Beregdaróc byly uvedeny do provozu již v listopadu 2012, resp. březnu 2013, přepravuje se přes ně ale výrazně menší množství než přes Budince.
4 2014: Dovoz ruského plynu: 14,5mld. m3, dovoz plynu z EU: 4,8 mld. m3
5 V ukrajinských zásobnících bylo k 19. říjnu uskladněno: 16,4 mld. m3, v tuhé zimě 2008-2009 vytěžila Ukrajina ze svých podzemních zásobníků 15,4 mld. m3 více

13.10.2015 Pozvánka na diskusi "Cesta k energetické unii a COP 21" (20/10/15)

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvo životního prostředí a německými kolegy z Bundesministerium für Wirtschaft und Energie pořádá panelovou diskuzi Cesta k Energetické unii a COP 21: jak to vidí Berlín a Praha, která se uskuteční 20. října v budově MPO Na Františku. 

Více informací k nalezení zde

Tým IEE více

Stránkování

< < <3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 
 

Energetika v událostech

 

 

 

 

IEE na Facebooku 

 

Twitter

 

 

Partneři